Dječji vrtić OSMIJEH je predškolska ustanova u gradu Šibeniku koju su osnovale Katica Ercegović i Franka Ercegović iz Šibenika.
Program rada Ustanove odvija se sukladno Državnom pedagoškom standardu predškolskog odgoja u RH i zadovoljava dio javnih potreba jedinice lokalne samouprave, odnosno Grada Šibenika, Općine Bilice i Općine Unešić u području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.
Svi programi rada s djecom se realiziraju sukladno važećim propisima za dječji vrtić, Zakonu o ranom i predškolskom odgoju te Nacionalnom kurikulumu za rani i predškolski odgoj i obrazovanje.
U obiteljskom okruženju Dječji vrtić Osmijeh djeluje te zapošljava 34, većinom visoko obrazovanih djelatnika.
Velika energija i sredstva ulažu se u edukacije i stručno osposobljavanje djelatnika sa svrhom stjecanja kvalitetnog, kreativnog i kompetentnog tima Dječjeg vrtića.
Vizija vrtića je razvoj kvalitete provođenja odgojno-obrazovne djelatnosti, stvaranje poticajnog i bogatog materijalnog okruženja te kreiranje aktivnosti koje će je učiniti jedinstvenom i drugačijom od ostalih, stvoriti vrtić po mjeri i za dobrobit djeteta.
Misija vrtića je osigurati poticajno okruženje u kojem će se svako dijete na prirodan i spontan način osjećati sigurno i stjecati znanja, vještine i navike potrebne za život u zajednici koja ga okružuje.
Također, stvoriti uvjete za odgoj i učenje djece kako bi kroz druženje i igru u okruženju svojih vršnjaka razvijali osjećaj osobne vrijednosti i pozitivnih osobina kao što su samopouzdanje, emocionalna stabilnost, radoznalost i empatija.
Važan je i kontinuirani profesionalni razvoj zaposlenih, što efikasnije odgojno-obrazovno djelovanje odgojitelja, te kontinuirano unapređenje partnerstva s roditeljima i širom društvenom zajednicom.
Potičemo djecu da kroz druženje i igru u okruženju svojih vršnjaka razvijaju osjećaj osobne vrijednosti i pozitivne osobine kao što su samopouzdanje, emocionalna stabilnost, radoznalost i empatija.
Usmjereni smo na stalno unapređivanje odgojno obrazovnog rada s djecom vrtićke dobi težeći tomu da naši vrtići budu mjesto sigurnosti, ugode, prijateljstva, obiteljske atmosfere, slobode izbora i raznovrsnih poticaja za svu našu djecu.
zadovoljavanje djetetovih potreba i interesa te poštivanje individualnih razlika u brzini razvoja i stilu učenja svakog djeteta
cjelovit razvoj svih djetetovih sposobnosti i potencijala
poticanje stvaranja pozitivne slike o sebi svakog djeteta, prihvaćanje međusobnih različitosti te usvajanje osnovnih moralnih vrednota kulture i tradicije kojoj dijete pripada
stjecanje socijalnih vještina, te znanja i vještina potrebnih za djetetov daljnji razvoj
njegovanje mirotvornog ponašanja
stvaranje optimalnih uvjeta za razvoj djeteta stvaranjem razvojno – poticajne sredine koja uključuje materijalne i socijalne uvjete
u realizaciji programa uključiti roditelje kao aktivne sudionike
SURADNJA S RODITELJIMA
Ponosni smo na suradnju s roditeljima koja se temelji na partnerskom odnosu za dobrobit djece.
Svojim programom i organizacijom rada prilagodili smo se roditeljima zaposlenima u smjenskom radu.
U listopadu 2012. godine psihologinja, pedagoginja i odgajateljica završile su trodnevnu edukaciju za provođenje programa „Rastimo zajedno“ te dobile potvrdu za provođenje programa u našem vrtiću. UNICEF ov program kao podrška sretnom roditeljstvu.
OBOGAĆENI PROGRAMI:
Integrirani program engleskog jezika
Kraći program engleskog jezika
Integrirani Eko program
Kraći program glazbenog odgoja
Integrirani program predškole
Kraći program predškole
Integrirani sportski program + obuka neplivača
Integrirani dramsko-scenski program
Integrirani program za poticanje darovitosti kod djece
SURADNJA S VANJSKIM ČIMBENICIMA:
HNK ŠIBENIK (sudjelovanje na Danima lutkarstva)
Eko udruga Argonauta (izleti, predstave, eko radionice)
NP Krka - Centar za odgoj i obrazovanje Šubićevac
Gradska knjižnica
Plivački klub More
Međunarodni dječji festival
OŠ Meterize
Caritas
Dom za starije i nemoćne „Cvjetni dom“, Šibenik
Društvo „Naša djeca“
HGSS, JVP Šibenik, MUP Šibenik
PD Promina - Sokolarski centar
Humanitarni rad:
Prikupljanje čepova za Udrugu oboljelih od leukemije
Prikupljanje potrepština za korisnike Caritasa
Prikupljanje novčanih sredstava za bolesnu djecu
Prikupljanje donacija za ugrožene životinje
STRUČNO USAVRŠAVANJE DJELATNIKA :
Prezentacija rada na svim važnim događajima u našoj državi
Regionalne i državne razine (Smotre projekata)
Edukacije djelatnika u Stručno-razvojnim centrima za obogaćene programe
Edukaciju djelatnika odgojno-obrazovnih ustanova za primjenu CAP programa
CAP (Child Assault Prevention) program je primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe.
CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih na verbalno, fizičko i seksualno zlostavljanje.
Jedan je od najobuhvatnijih i najinovativnijih programa primarne prevencije zlostavljanja djece u svijetu. CAP je program Međunarodnog centra za prevenciju napada (International Center for Assault Prevention – ICAP).